Eesti saared lummavad oma erilisusega ja see oli arhitekti Hanna Karitsa jaoks inspiratsiooniallikaks, et luua sümbioos kohalikest materjalidest, rahust, valgusest, loodusest ning empaatiast. Maja, kus nautida põhjamaist pimedust, kargust ning värsket õhku.
HANNA KARITS
2022
THERMORY PÕRANDALAUD TERMOSAAR F5-2
EESTI
Hoone on ehitatud puitkonstruktsioonis CLT-plaadist ning sellega resoneerub valdavalt puiduga kaetud interjöör. Tasakaalustamaks meie regiooni pikka ning külma talve perioodi, kasutati Thermory saarepuitu, mis loob sooja ning inimsõbraliku sisekliima. Teiseks valdavaks materjaliks valis arhitekt Eesti paekivi.
Maja planeering on edasiarendus tehasemaja algsest lahendusest. Hoone oma tüübilt on ühekordne vaipmaja, mille siseõu on ümbritsetud kõrgete ja võimsate akendega, muutes pikad koridorid ning elutoa valgusküllaseks.
Majas on palju magamistubasid, mis kõik avanevad ühte pikka paekivi ja puiduga kaetud koridori. Magamistubade lahendused on oma olemuselt lihtsad, kuid läbimõeldud, täites kõiki vajalikke aspekte, kui pererahvas saabub paaripäevasele puhkusele loodusesse.
Majas on kasutatud enamasti naturaalseid materjale – puit, paekivi, savivärv, villavaibad. Kombinatsioon lähtus nii esteetilistest valikutest kui ka arhitekti eesmärgist luua inimesele võimalikult loomulik keskkond, mis pakuks rahu ning kosutaks hinge.
Väärindamaks puitu kui tänasel hetkel kõige keskkonnasõbralikumat ning taastuvat ehitusmaterjali, on arhitekt seda kasutanud võimalikult mitmel eri viisil.
„Puidu kui materjali kasutamise leppisime tellijaga kõige esimesel ideede vahetamise koosolekul kokku ning otsustasin võtta seda kui väljakutset. Termotöödeldud materjali kasutamisega oli mul varasemaid kogemus, kuid mitte sellises mahus,“ ütleb Karits.
Lisaks põrandatele on sama puitu kasutatud ka elutoa ja magamistoa laes, et muuta kõrge ning suurte klaaspindadega avar ruum inimesele ruumikogemuslikult turvalisemaks.
„Soov katsetada nii sooja ja tumeda tooniga puitu tundus põnev, aga ka antud konteksti ideaalselt sobiv. Lisaks huvitasid mind ruumilised eksperimendid, kuidas saada ruumi tasakaal, kui on väga kõrged laed ning suured klaaspinnad, puit oli selleks ideaalne materjal.“
Eraldi võiks välja tuua kõik siseuksed, mille avamisel on inimene otseses kontaktis materjaliga. Selleks on disainis pööratud tähelepanu käe ergonoomikale, pehmele puidu vormile kui ka võimalikult puhtale lahendusele.
Unikaalsed detailid on valminud koostöös erimööblivalmistaja ja tisleritega. Sarnane leiutav mõtteviis on läbiv kogu maja detailide osas – soov mõtestada ja restruktureerida ootuspäraseid lahendusi, leida uusi viise et paigutada asju, eraldada ruumi ning luua atmosfääri.
Köök on justkui avara elutoa osa, kuid madala lae ning puiduga kaetud seintega moodustab täiesti erialdiseisva tsooni. Toidu tegemise ning eraldumisvõimaluse tarbeks lisati elutoa ja köögi vahele puitraamis klaasuksed, mille paneelid saab avatuna üksteise peale klapitada.
Köögitasapinna taga olev taustasein sai loodud paekivi plaadi ülejääkidest. Kiviplaadi jäägid lõigati kitsasteks ribadeks, mis näitab paekivi detailse ja rafineeritud viimistlusmaterjalina. Lai köögivalamu, nõrutuspinnad ning töötasapinnad on valmistatud mustast graniidist eritellimuslahendusena. Peidetud uksest on võimalik siseneda sahvrisse.
Elutoa keskpunktis asetseva mastaapse kamina idee sai alguse mõttest, et alati on tore elava tule kõrval aega veeta. Sellest tulenevalt tekkis lai paekivist istepind, mille sisse on uputatud tulease. Ülemine maht on kaetud teraselehtedega, mille viimistlus on saavutatud spetsiaalse patineerimismeetodiga.
Valguslahenduse lähtepunktiks oli hoida võimalikult tagasihoidlikku joont. Välisvalgustus on minimaalne ning hajuv, et õrnalt markeerida jalutusteed majani, kuid jätta võimalus ka märgata tähistaevast. Siseruumi valgus on sooja valgustemperatuuriga ning seda võimendab termosaare soe toon. Maja on mõeldud eelkõige puhkuseks ning sellest tulenevalt on rõhuasetused lugemisvalgusel ning koosolemiskohtades nagu köök, saun, elutuba. Ülejäänud valguslahendus on puhtalt pragmaatiline.
Vaata lisa https://hannakarits.com/