Blogi Toggle

Thermory puit disaineri käe all: Frants Seer ja KHIS vannid

Kõik meie ümber on pidevas liikumises. Aega peatada ei saa ja tegelikult ei ole vajagi, aga vahel peatub see iseenesest. Siis, kui näed enda ees esmapilgul mõeldamatut – puidust vanni. Termotöödeldud puidust, täpsemalt Thermory saarest vanni autor on disainer Frants Seer, kelle esialgu vaid endale loodud idee on rännanud nüüdseks üle maailma ning jõudnud sadakonda Euroopa ja Ameerika koju.

„Uut kodu luues soovisime tuua vannituppa puitu kasutades hubasust ja soojust,“ räägib kõige esimese vanni valmimisest KHISi kaasasutaja Elin Viiask. Idee arenedes jõuti puidust vannini, mis aga ei tohtinud olla kaetud lakikihiga, et säiliks naturaalsus ja kokkupuude puiduga. Lisaks tehnoloogia väljatöötamisele oli oluline ka puitmaterjali kvaliteet. Puit on teatavasti elus materjal, mis eri oludes oma mõõtmetega mängib – kuivades kahaneb ning märjas keskkonnas paisub.

Siinkohal jõudsid otsingud Thermory termotöödeldud puiduni, mis lisaks vastupidavusele andis vannile ka luksusliku tumepruuni välimuse. Termotöötlusprotsessis muutub puit mõõtmetelt stabiilseks, mistõttu on seda hea kasutada välitingimustes, terrassil, saunas ja ka põrandakütte puhul. Samuti ei ima töödeldud puit enam nõnda vett nagu termotöötlemata puit, ta ei lähe kergesti hallitama, kopitama ja kannatab ka kuumust. Samas termopuit jääb oma eheduselt ikkagi puiduks, lihtsalt töötluse käigus saadud paremate omadustega, sealhulgas ilusa sügava ja ühtlasema tooniga puiduks. (Vaata ka: termopuit – mis see on?)

Justkui selleks otstarbeks loodud puitmaterjalist hoolimata tõdevad Frants Seer ja Elin Viiask, et KHISi vannidest rääkides tuleb tihti kummutada müüte. Vahel tekivad need müüdid levivast valearusaamast, nagu oleks lakikiht see, mis veekindluse tagab. Mõnikord aga on inimestel kogemus masstoodangust tulnud ja tavalise metallvitsaga kokku tõmmatud vannidega, mis kipuvadki kiiresti lagunema ega pea pärast lühiajalist kasutamist enam vett.

KHISi vannidel on oma tehnoloogia. Stabiilsest termotöödeldud puidust detailid on lippide seest trossiga kinni tõmmatud ning spetsiaalsed kummitihendid on valminud KHISi profiili järgi koostöös Rootsi kummitootja Gislavediga.

Viis aastat puidust vanni kogemust

„Esimest termotöödeldud puiduga tehtud prototüüpi kasutavad meie sõbrad siiamaani, juba umbes viis aastat,“ muheleb Elin. Teine prototüüp on ühest koduloomise ideest pereettevõtteks kasvanud KHISi loojate endi kodus igapäevases kasutuses.

„Meil dušši eraldi ei ole, nii et vann saab ka dušialusena iga päev vatti,“ lisab Elin ning tunnistab, et selliselt on luksuslikust vannist saanud loomulik argielu osa. Vahel aga, kui võtta enda jaoks aega, panna vannitoas küünlad põlema ja lihtsalt hetke nautida, siis näeb seda taas uue pilguga. „Võib-olla meie jaoks on see isegi natuke erilisem tunne, et oleme ise loonud midagi sellist.“

Kindel on aga see, et puidust vannis ei ole midagi tavalist. Selle võlu seisneb kordumatuses – iga vann on eriline ja teistest erinev. Mitte ükski vann pole samasugune kui eelmine.

Mida kasutatakse, seda tuleb ka hooldada. Nii nagu tuleb hoolitseda ükskõik missuguse vanni eest, tuleks ka puidust vanni aeg-ajalt poputada. Kõige tänulikum on see uhke disainielement siis, kui teda umbes kord kuus õlivahatada, see toob tema värskuse kiirelt tagasi.

KHISi vannid on kooslus looduse ehedusest ja tänapäevasest disainist. Vann on muutumas oluliseks sisustuselemendiks mitte ainult vannitoas, vaid ka magamistubades ning KHIS on suutnud viie aasta jooksul oma kolme vannitüübiga sellel maastikul kanda kinnitada.

Mõtteid, kuidas edasi liikuda, on disainer Frants Seeril mitmeid. Vanni valmistamisel on näiteks katsetatud juba ka heledat tiigipuud, mis pakub luksusliku tumepruuni kõrval hoopis teist meeleolu. Samuti on mõttes hakata pakkuma vannile kaaslaseks valamujalga, millele asetuv valge kraanikauss tekitaks vannitoas mõjusa kontrasti.

Peale selle käib juba olemasolevate vannide juures pidev arendustöö. „Kui oled kõigega rahul, poleks võimalust areneda,“ tõdeb disainer.

First Khis French style  Khis_studio (1)

KHIS vannid väli- ja sisetingimustes.

KHIS

KHISi vannid on eranditult käsitöö, iga detail on unikaalne ja iga vann oma kordumatuses äratuntav disainielement. Ühe vanni kõik puulipid on erinevate mõõtmete ja proportsioonidega, mis teeb need vannid tõeliselt peeneks inseneritööks. Vanni põhi valmistatakse tellija valikul puidust või kivist. Šokolaadise sügavpruuni värvuse annab vannile Thermory termotöödeldud saar – materjal, mida on töödeldud niiskuskindluse ja vastupidavuse saamiseks 215°C juures. Vanni järeltöötluseks kasutatakse kuumvahatamist.

www.khisbath.com

Khis_Frants Seer

KHIS vanni autor ja disainer Frants Seer.

Comments are closed.

error: Content is protected !!