Blogi Toggle

Termopuit – mis see on

Kuidas pidasid viikingite puitlaevad vastu soolase merevee söövitavale toimele? Põhjamaade meresõitjad töötlesid selleks puitu kuumusega. Tänapäeva teadvusesse jõudis termopuit tänu soomlastele, kes panid 1990ndatel aluse termopuidu tehnoloogiale. Mis see termopuit täpsemalt on? Kõige lühem selgitus: puit, mille vastupidavust on temperatuuri mõjul märgatavalt parendatud.

Termotöötlusprotsessis kaasneb puidu vastupidavuse suurenemisega veel mitu omadust, mis teeb selle ihaldatud ehitusmaterjaliks. Puit muutub mõõtmetelt stabiilseks, see ei ole enam see materjal, mis niiskuses-kuivas mängib, mistõttu on seda hea kasutada välitingimustes, terrassil, saunas ja ka põrandakütte puhul. See puit lihtsalt enam ei ima nõnda vett nagu termotöötlemata puit, ta ei lähe kergesti hallitama, kopitama ja kannatab ka kuumust. Samas termopuit jääb oma eheduselt ikkagi puiduks, lihtsalt töötluse käigus saadud paremate omadustega, sealhulgas ilusa sügava ja ühtlasema tooniga puiduks.

Termotöötlust võib mõneti võrrelda leiva küpsetamisega. Protsess toimub vastavas ahjus ehk termokambris, kus olevate sensorite abil jälgivad arvuti teel töö käiku kogenud termospetsialistid.

Thermory kasutab parima kvaliteedi tagamiseks oma spetsiaalset termotöötlusretsepti, mis on välja kujunenud pea 15 aasta töö ja kogemustega. Termotöötluse põhimõte on aga kõigil termotöötlejatel sama: ligi 48 tunni vältel tõstetakse temperatuuri kuni 215 kraadini, vähendades samas puidu niiskustaset – sellele järgneb puidu jahutus. Protsessis ei kasutata ühtegi kemikaali, ainult temperatuuri ja veeauru.

Peamised puuliigid on saar ja mänd. Thermory saarel on läbiv šokolaaditooni värvus. Thermory mänd on aga meetooni. Päikesekiirgus mõjutab ka termopuidu värvust: sarnaselt töötlemata puidule omandab see ilma regulaarse hoolduseta hõbehalli tooni.

Termopuit on seega tunduvalt parandatud omadustega keskkonnasõbralik ja silmale kaunis puitmaterjal, mis sobib nii interjööri kui ka eksterjööri, nii kodudesse kui ka tänu oma vastupidavusele avalikesse ruumidesse.

a1_collage

Comments are closed.

error: Content is protected !!