Blogi Toggle

Biofiilne disain – kas oled sellest kuulnud?

Trendidest räägitakse tihtipeale ikka tagantjärgi. Lihtsalt et ära märkida, et mingi asi või stiil on nüüd niivõrd laialt levinud, et kõik seda teavad ja kasutavad. Vahel harva saame aga olla tunnistajaks hetkele, kus võib õrnalt tajuda uue tähelennu algust.

Biofiilne disain on kuidagiviisi suutnud end tutvustada ilma suurema kärata, vaikselt teadvusesse imbudes. Omamoodi iseloomustab see väga ka biofiilset disaini ennast – valgus, naturaalsed kurvid ja kordused, loomulik geomeetria, puutuma kutsuvad materjalid.

Biofiilne disain otsib võimalusi, kuidas võiks inimene tunda end osana tervikust, loomulikust maailmast, mille lahutamatu ja paratamatu osa on kaasaja modernne keskkond.

Kõige olulisem on uuesti tere öelda taimedele, loodusele ja kõigele looduslikule. Lihtsalt roheluse tuppa toomisest ei piisa. Oluline on sümbioos, kõik elusorganismid on omavahel seotud ja sõltuvad millestki. Samamoodi peaks käsitlema oma elukeskkonda – positiivselt meelestatud tervik suudab inimakud täis laadida ilma, et juhtme ühendamisele üldse mõtlema peaks. Mis aga ilmselt veelgi olulisem, biofiilne disain arvestab inimese sotsiaalse loomusega, pakkudes meeldivat kohtumispaika koosolemiseks.

Kuidas seda saavutada? Lühike vastus: loodusega.

Natuke pikem lühike vastus: kasutada elukeskkonna loomisel looduslikke elemente. Nagu näiteks valgus, õhk, vesi, taimed ja looduslikud maastikud.

Samuti võib kasutada kaudselt looduslikke elemente. Nagu näiteks looduspildid, naturaalsed materjalid, naturaalsed värvitoonid, liikumine ja teerajad, loomuliku valguse jäljendamine, korraliku ventilatsiooni tagamine, tõetruude vormide ja kujude loomine, aja muutuse kajastamine, loodusmustrid.

Biofiilne disain on aga midagi rohkemat kui uus trend või uue avastatud tehnilise lahenduse kasutamine, et inimest senisest veelgi tõhusamalt ära kasutada. Õnnestunuks võib lugeda projekti, mis aitab teadvustada, kui palju sõltub meie füüsiline ja vaimne heaolu maailmast, mida tabada on raske, kuid mille osa me alati oleme.

Myst

Myst on esimene Indias mägisel Himachal Pradeshi maastikul Kasauli linna lähistel asuv projekt, mis on loodud biofiilse disaini põhimõttest lähtuvalt. Mägised vaated, põlistaimed, puhas õhk annavad siin luksusele täiesti uue tähenduse.

Eriti suur rõõm on tõdeda, et selle eksklusiivse projekti arhitekt Llewelyn Davies Yeang hindas kõrgelt ka Thermory materjale. Thermory kemikaalide ja plastivaba mändi on kasutatud siin nii terrassidel kui ka välisvoodri pindade jaoks. Ikka selleks, et päris loodus ei jääks vaid vaatekaugusesse, vaid oleks siinsamas, jala- ja käeulatuses.

Arenduse ehituse käigus rajati ka park kindlate puudega, et meelitada ligi haruldasi loomaliike. Isegi pargi ja teeradade valgustus loodi selline, et loomade elu võimalikult vähe häirida. Inimestele on siin aga mõeldud nii looduspargid, mägironimiskohad, klubimaja, täispikkuses ujula ning vaadetega välibassein, võimla-jõusaal, seinatenniseväljak, restoran.

Inimene vajab oma elukeskkonnas nii privaatsust, sotsiaalseid alasid kui ka looduse lähedust ja puhast harmooniat. Seda kõike Myst koostöös Thermoryga pakub.

  Thermory India_Tata projects

Thermory India_Tata projects (4)

Thermory India_Tata projects (1)

Comments are closed.

error: Content is protected !!