Thermory puit disaineri käe all: Urmas Sarapuu ja SU Valgus

Date: January 29, 2018 Category: Blogi

Disainiga on nii, et kuni seda pole olemas, pole seda olemas. Võtame näiteks lihtsad elemendid – õhk, vesi, valgus, taimed … Meie jaoks kindlasti väga olulised, kuid on vaja üht disainerimõtlemisega inimest, et panna neist kokku taimed ja valgus ning saada tulemuseks SU Valguse lillekastid.

Urmas Sarapuu sõnul sai ta inspiratsiooni omaenda kodus diivanil istudes. Kui õues hämardus, kadus maast laeni akna all olev toataim justkui udusse ja tundus, et midagi on puudu. Ning kui mälusopist kerkis esile mälestus kuuse alla paigutatud prožektorist, mille kiired puu elama panid, teadis mees kohe, et puudu on valgus.

Siin on midagi veel

Analoogseid valgusteid, mis mõeldud toataimedele, on teisigi, kuid Sarapuu soovis valgustada taime, mitte lillepotti ning midagi sellist ta kaubandusest tookord ei leidnud.

SU Valguse lillekastid valmivad seega lihtsal põhimõttel – need on mõeldud valgustama taimi ning sobima seejuures ka oma interjööri. „Me tegime valgusti, kuhu käib sisse lillepott, aga et valgusriba on üleval ääres, siis lillepott ei varjuta valgust ära. Alumist osa saab teha erinevatest materjalidest, nii et kui päeval valgus ei põle, siis töötab see disainielemendina,“ kirjeldab Urmas Sarapuu lillekastide geniaalselt lihtsat disaini.

Kuid midagi on siin veel. Disaineri sõnul oli ta juba varem märganud, et näiteks messidel oma tooteid esitlemas käies jäid tihtilugu väikesed lapsed valgustatud taime ette suure imetlusega seisma. Alles siis, kui Eesti Design House’is, kus SU Valguse tooted on samuti müügil, üks neiu ütles: „Mis siin imestada, see on ju teaduslikult tõestatud, et kui lillelehte altpoolt valgustada, tekib fotosüntees ja see mõjub inimesele rahustavalt“, sai mees aru, et selle valgusti võlu peitub just klorofülli erkrohelises värvis. See on seesama võlu, mis meelitab metsa ja parki jalutama ning läbi puulehtede langevat päikesevalgust imetlema.

Käsitöö valitud materjalidest

Kõik SU Valguse lillekastid valmivad käsitööna. „Me ei taha sarnaneda masstootmisele ja teha sarnaseid asju, mis on juba olemas, vaid eristuda ja pakkuda eksklusiivset toodet,“ põhjendab ta juba alguses tehtud valikuid nii tehnoloogias kui ka materjalide poolest.

Materjale, millest neid võimalik valmistada, on võimaluste piires nii palju, kui kliendid oskavad küsida, sest eesmärk on luua käsitöötoode kindlasse asukohta. Sarapuu sõnul kasutavad nad ise hea meelega palju just Thermory termosaart, kuna see puit on ilusa puusüüga ning sobib omaduste poolest interjööride kõrval ka terrassidele.

Thermory saarel nimelt on luksuslikult sügav ja eksootiline šokolaaditooni värvus ning talle on omistatud sama vastupidavusklass, mis on parimatel troopilistel puiduliikidel tiigil ja ipel. Puidu mõõtmestabiilsuse ja välimuse ennustatava käitumise poolest on aga termosaarel tuntav eelis isegi troopilise puidu ees. (Vaata ka: Jätkusuutlik: puidukasutus termopuit vs troopiline puit)

„Termopuit on väga tugev ega mängi käsitlemisel nagu tavaline puit,“ tõdeb Sarapuu ja lisab naerdes, et vahel inimesed ei usu, et see on päris, kuna valmis töö on niivõrd puhas ja käe all silitades pehme ning sametine. „Freesime valgustidetailid välja ja liimime servad 45kraadise nurga all kokku nii tihedalt, et seda tuleb teha süstlaga. See on nagu kellassepa töö!“ Lihtne oleks sarnast asja ühes tükis plastmassist valada, kuid just tänu kokkuliimimisele tekib nurkade lõikejoonte juures valguse murdumine, mis tekitab varje, kuju ja ruumilisust.

Käsitööefekti lisab veelgi dimmerdatav valgustus, millega saab luua endale sobiva meeleolu.

Urmas Sarapuu naudib lillekastide oma kätega tegemist: „Vahel nokitsen ja tunnen, et see on nagu meditatsiooni eest.“

See on teada, et Eesti on väike, aga kui idee on suur, siis jõuab see kaugele. Urmas Sarapuu on käinud EASi abiga oma loomingut tutvustamas mitmetel messidel ning SU Valguse lillekastid on praeguseks müügil peale Eesti ka Šveitsis, Austraalias ja USAs.

Uuri lisaks SU Valgus

Menu Decal
Close Menu